Resources

Becker College Athletics Points of Pride

 

2018 Softball

 Samantha Lee
Samantha Lee

Samantha Belenchia (Junior / Pitcher-First Baseman / Ansonia, Conn. / Ansonia)

Rebecca Carkhuff (Senior / Centerfielder / Amherst, Mass. / Amherst)

Sarah Ellis (Freshman / Shortstop / Berkley, Mass. / Bristol County Agricultural)

Megan Klemanchuck (Senior / Catcher / Pawtucket, R.I. / William E. Tolman)

Samantha Lee (Senior / Pitcher-Third Baseman / Prospect, Conn. / Woodland)

Mary Wagner (Freshman / Outfielder / East Meadow, N.Y. / East Meadow)

  • Team Award - Coaches' Award

 

2018 Baseball

Chris Testa
Chris Testa

Coby Hussey (Freshman / Second Baseman / Claremont, N.H. / Stevens)

Christopher Ladou (Senior / Pitcher / Worcester, Mass. / Burncoat)

Michael McMahon (Sophomore / Second Baseman / Canton, Mass. / Canton)

  • Team Award - Coach's Award

Payton Musco (Freshman / Catcher / Litchfield, N.H. / Campbell)

William Negron (Freshman / Catcher / Bronx, N.Y. / Salesian)

Kevin Perez (Senior / Catcher-First Baseman / Jersey City, N.J. / Union City)

Josiah Shepherd (Senior / Center Fielder / Providence, R.I. / Classical)

Chris Testa (Senior / Outfield / Providence, R.I. / LaSalle)

Tanyon Ventres (Junior / First Baseman-Pitcher / Holden, Mass. / Wachusett Regional)

 

2018 Men's Lacrosse

 Matthew Guerin
Matthew Guerin

Blake Gordon (Senior / Attacker / East Greenbush, N.Y. / LaSalle Institute)

Cruz Desrochers (Senior / Attacker / Malden, Mass. / Malden)

Matthew Guerin (Freshman / Attacker / East Longmeadow, Mass. / East Longmeadow)

Lewis Jaworski (Senior / Long-Stick Middle / Cambridge, Mass. / Cambridge Rindge & Latin)

 Joseph Linnehan (Junior / Defender / Dedham, Mass. / Dedham)

Robert Marion (Junior / Defender / Staten Island, N.Y. / New Drop)

Trey McMillen (Sophomore / Goalkeeper / Grapevine, Tex. / Grapevine)

 

2018 Women's Lacrosse

 Nikolle Storey
Nikolle Storey

Samantha Carter (Sophomore / Midfielder / Boothbay Harbor, Maine / Boothbay Region)

  • Team Award - Coaches' Award

Rebecca Maloy (Freshman / Defender / Vergennes, Vt. / Vergennes Union)

  • Team Award - Most Improved Player

Cassandra Nelson (Sophomore / Midfielder / Exeter, N.H. / Exeter)

  • Team Award - Most Valuable Player

Nikolle Storey (Junior / Goalkeeper / Cumberland, Maine / Kents Hill)

Gabrielle Tucker (Sophomore / Defender / Grafton, Mass. / Grafton)

 

2017-2018 Men's Basketball

Samuel Durodola
Samuel Durodola

Bernard Broaster (Junior / Forward / Pembroke Pines, Fla. / Charles W. Flanagan)

Jamir Carr (Freshman / Guard / Philadelphia, Penn. / Universal Audenried)

Samuel Durodola (Senior / Forward / Rosedale, N.Y. / Campus Magnet)

Antonio White Jr. (Freshman / Guard / Middletown, Conn. / Middletown)

 

2017-2018 Men's Ice Hockey

 James Wallace
James Wallace

Charles Costello (Freshman / Forward / Philadelphia, Pa. / Cape Cod Islanders)

  • Team Award - Rookie of the Year

John Dutney (Senior / Forward / Hudson, Mass. / The Winchendon School)

Brian Greene (Sophomore / Defender / Barnstead, N.H. / New Hampshire Jr. Monarchs)

MacGregor Howey (Senior / Forward / Grosse Ile, Mich. / New Jersey Titans)

Connor Jones (Junior / Forward / Lake Placid, N.Y. / Hartford Jr. Wolfpack)

Alex Kielczewski (Sophomore / Forward / Grand Prairie, Texas. / Portland Jr. Pirates)

  • Team Award - Gerry Owen 7th Player Award

Grant Martens (Sophomore / Goalkeeper / Bloomington, Minn. / Helena Bighorns)

Trey McMillen (Sophomore / Forward / Grapevine, Texas / Rochester Ice Hawks)

  • Team Award - Steve Hoar “Bring the Jam” Award

Nikolas` Nasby (Senior / Defender / Newberg, Ore. / Billings Bulls)

Corey Schafer (Junior / Forward / Johnstown, Pa. / Missoula Maulers)

Austin Siering (Sophomore / Defender / Dover, N.H. / L/A Fighting Spirit)

James Wallace (Senior / Forward / Levittown, Pa. / Philadelphia Revolution)

 

2017-2018 Women's Basketball

Cassidy Harrison
Cassidy Harrison

Adrianna Dowdy (Junior / Forward / East Haven, Conn. / Hill Regional Career)

Cassidy Harrison (Sophomore / Guard / Foxborough, Mass. / Foxborough)

Ciara McKissick (Junior / Forward / Charlton, Mass. / Shepherd Hill Regional)

Sarah Ware (Sophomore / Forward / Oakham, Mass. / Quabbin Regional)

 

2017-2018 Women's Ice Hockey

Brittany Aiello (Junior / Forward / Franklin Park, Ill. / Team Illinois)

Bailey Coons (Junior / Forward / Casper, Wyo. / Team Wyoming)

Claudia Gee (Junior / Forward / Randolph, Vt. / Vermont Shamrocks)

Kate Hamilton (Sophomore / Forward / Walpole, Mass. / Massachusetts Spitfires)

Elysabeth Jefferies (Junior / Defender / Lisbon Falls, Maine / Hebron Academy)

  • Team Award - Coaches' Award

Julia Johnson (Junior / Goaltender / Littleton, Colo. / Walpole Express)

Brianna Luciani (Sophomore / Forward / Bellingham, Mass. / Walpole Express)

Madison Maloney (Sophomore / Defender / Clovis, Calif. / Colorado Select)

Michaela Martin (Junior / Forward / Sheldon, Vt. / Vermont Shamrocks)

Catherine McShera (Junior / Forward / Marston Mills, Mass. / Cape Cod Storm)

  • Team Award - Blue Collar Award

Rachel Pitcher (Junior / Forward / Grand Isle, Vt. / Vermont Shamrocks)

Madison Rigsby (Junior / Goaltender / O'Fallon, Mo. / Dallas Stars Elite)

Nikolle Storey (Junior / Defender / Cumberland, Maine / Kents Hill School)

Samantha Talmadge (Sophomore / Defender / Hamden, Conn. / Hamden High School)

 

2017 Field Hockey

Amy Cooper
Amy Cooper

Alexis Barry (Junior / Goalkeeper / Manchester, N.H. / Manchester Central)

  • NCAA National Rankings - 3rd - Total Saves (236)
  • NCAA National Rankings - 9th - Saves per Game (11.80)
  • Team Award - Unsung Hero Award

Amy Cooper (Sophomore / Midfielder / Monument, Colo. / Lewis Palmer)

Jocelyn Lebel (Junior / Forward / Grafton, Mass. / Grafton)

Lauren Niemann (Sophomore / Midfielder / Bay Shore, N.Y. / Bay Shore)

  • Team Award - Coaches' Award

Emma Wood (Sophomore / Forward / Newton, Mass. / Rock Point School)

 

2017 Football

Michael Bianco
Michael Bianco

Michael Bianco (Sophomore / Linebacker / Manorville, N.Y. / Eastport-South Manor)

Michael Caban (Sophomore / Wide Receiver / Lawrence, Mass. / Lawrence)

Shane Padeni (Senior / Defensive Back / Leicester, Mass. / Leicester)

Daniel Whittenburg (Junior / Defensive Lineman / Eastford, Conn. / Woodstock Academy)

Shahiem Wilson (Junior / Defensive Back / Naples, Fla, / Palmetto Ridge)

 

2017 Men's Soccer

Leemar Baptista
Leemar Baptista

Nathan Cornejo (Junior / Forward / Douglas, Mass. / Douglas)

Ryan Jacksin (Junior / Defender / Franklin, Conn. / Norwich Free Academy)

  • Team Award - Most Valuable Player

Jonathan Keefe (Senior / Defender / Southwick, Mass. / Southwick Tolland Grandville)

  • Team Award - Most Improved

Colby Koch (Freshman / Forward / Norfolk, Mass. / King Philip Regional)

Cody Lavallee (Senior / Midfielder / Burrillville, R.I. / Burrillville)

  • Team Award - Coaches' Award

Sam Majewski (Freshman / Goalkeeper / Warren, Mass. / Quaboag Regional Middle)

  • NCAA National Rankings - 5th - Total Saves (150)
  • NCAA National Rankings - 14th - Saves per Game (8.33)

 

2017 Women's Soccer

 Lindsey Keith
Lindsey Keith

Meghan Bealka (Senior / Midfielder / Freetown, Mass. / Apponequet Regional)

Emily Campbell (Freshman / Defender / Blackstone, Mass. / Blackstone Millville Regional)

  • Team Award - Rookie of the Year

Jordan Inkley (Junior / Defender / Warwick, R.I. / Toll Gate)

  • Team Award - Unsung Hero

Korra Joubert (Freshman / Defender / Oxford, Mass. / Oxford)

  • Team Award - Sportsmanship Award (co)

Lindsey Keith (Junior / Forward / Sutton, Mass. / Sutton)

Jordyn Martel (Junior / Goalkeeper / Chicopee, Mass. / Chicopee)

Ciara McKissick (Junior / Midfielder / Charlton, Mass. / Shepherd Hill Regional)

Anja Russell (Junior / Midfielder / Cumberland, Maine / Greely)

  • Team Award - Coaches' Award

Kyra Teixeira (Freshman / Defender / Old Lyme, Conn. / Lyme Old Lyme)

 

2017 Women's Volleyball

Kayla Dupree
Kayla Dupree

Gillian Criddle (Sophomore / Outside Hitter-Middle Blocker / Earleville, Md. / Bohemia Manor)

  • Team Award - Coaches' Award

Sofia Cullina (Sophomore / Libero-Outside Hitter / Deep River, Conn. / Valley Regional)

Kayla Dupree (Junior / Middle-blocker / North Bergen, N.J. / Bronx)

Charlene Landry (Senior / Setter / Gorham, Maine / Gorham)

  • NCAA National Rankings - 6th - Total Aces (84)
  • NCAA National Rankings - 7th - Aces per Set (0.87)
  • Team Award - Team Award

Olivia McGuinness (Sophomore / Setter / Colchester, Conn. / Bacon Academy)

  • Team Award - Coaches' Award

Micaela Rice (Sophomore / Outside Hitter / Charlton, Mass. / Shepherd Hill Regional)

 

2017 Women's Tennis

Jacqueline Andrade (Senior / Somerset, Mass. / Bishop Stang)

  • Team Award - Most Valuable Player

Dana Mahan (Senior / Manville, R.I. / Lincoln)

  • Team Award - Coach's Award

Shannon Hazelton (Freshman / Rockland, Mass. / Cardinal Spellman)

  • Team Award - Most Improved Player

Jessica Mossop (Freshman / Wellington, Fla. / Berean Christian School)

  • Team Award - Sportsmanship Award